esmaspäev, 4. juuni 2018

Eesti lipu päevKas Te teadsite, et täna on Eesti lipu päev?  See päev märgib Eesti lipu emalipu õnnistamist Otepääl Eesti Üliõpilaste Seltsi lipuna 23. mail 1884 (uue kalendri järgi 4. juunil).

Aga kas te olete üldse kursis, millal peab/võib lipp lehvida? Kuidas määrdunud lipp tuleb hävitada? jne

Eesti lipu heiskamise ÕIGUS (mitte kohutus) on igalühel, kuid seejuures peab järgmina lipukasutamise head tava. Sa võid lippu heisata kasvõi iga päev, kui tahad ära märkida oma elus mõnda tähtsat sündmust. Eesti lipp heisatakse alati konkreetsel põhjusel. Lippu heisatakse üldjuhul päikesetõusul. (Kui päike tõuseb peale kella kaheksat hommikul, siis heisatakse lipp kell 8.00). Lipp langetatakse päikeseloojangul või hiljemalt kell 22.00, kui päike peaks loojuma peale seda kellaaega. 
Miks sellised kindlad kellaajad lipu heiskamisel ja langetamisel? 

Põhjuseks on lihtne arusaam, et Eesti lippu pimedasse lehvima ei jäeta. Pimedas ei märgata hästi lippu ning lehvima unustatud lipp kaotab lipu heiskamise mõtte. 

Erandlikult ei lanegatata Eesti lippu jaaniööl ja seda ei pea ka valgutama, sest jaaniöö on kokkuleppeliselt aasta valgeim öö, mil täielikku ööpimedust ei saabugi. 

Lipupäevadel on KOHUSTUS heisata lipp kõikidel riigi ja kohalike omavalitsuse asutustel ning avalik-õiguslikel juriidilistel isikutel. ÜHTSUSTUNDE VÄLJENDAMISEKS võivad lippu heisata ka kõik teised!

Heisatav lipp peab olema puhas, terve ning selgelt eristuvate värvidega. Kui lipp on siiski liiga määrdunud või rebenenud, loetakse see kasutuskõlbmatuks nign see tulebsündsal viisil hävitada. Selleks tuleb lipukangas lõigata laidepidi lahti ning seejärel need riidetükid mitteavalikult põletada või visata diskreetses pakis prügikasti. 

Mina igaljuhul ronisin täna hommikul redeliga maja najale ning heiskasin lipu.

Kas Teie heiskate lippu? 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar